Na samym początku powiedzmy, że rozciąganie jest procesem długotrwałym i bolesnym.
Nie należy wykonywać żadnych ćwiczeń rozciągających bez uprzednio zdobytej wiedzy na ten temat. Nie można sobie założyć np. „zrobię szpagat w miesiąc” i wszelkimi sposobami do tego dążyć. Nawet, jeśli uda się zrobić pełny szpagat w krótkim czasie, będzie to niezdrowe i kontuzjogenne!
Ponadto robienie pełnego szpagatu jest ZBĘDNE z punktu widzenia samoobrony czy skuteczności w walce sportowej! Wystarczy robić szpagat na jakieś 70- 80%. Już takie rozciągniecie pozwala kopać na wysokość głowy (danej osoby). Rozciąganie powinno zająć co najmniej kilka miesięcy – nic szybko! Co więcej: nadmierne rozciągnięcie może tylko zaszkodzić! Może spowodować np. zmniejszenie siły kopnięć oraz kontuzje!
– Rozciąganie nie powinno być celem samym w sobie! Potraktuj je jako ułatwienie do prawidłowego wykonywania technik nożnych i koniecznie uzupełnienie przy treningu siłowym oraz sztuk walki. Dąż do rozciągnięcia mięśni, ścięgien – NIGDY nie stawów! Nie rób więcej niż 3-4 treningi rozciągania w tygodniu! Ścięgna, mięśnie – muszą mieć czas na regenerację! Kolejny raz potwierdza się tu złota zasada treningu: więcej wcale nie znaczy lepiej! Osoby zalecające rozciąganie codziennie nie mają pojęcia o właściwej metodyce treningowej! Badania wykazały, że treningi przeprowadzane raz w tygodniu przynoszą o wiele gorsze wyniki, niż gdy treningi odbywają się 3 lub 5 razy w tygodniu, przy czym różnica pomiędzy treningami trzy czy pięć razy tygodniowo była tak niewielka, że zdecydowano polecać treningi trzy razy w tygodniu. Jednak czas trwania treningu oraz ich częstotliwość musisz dostosować do własnych potrzeb i możliwości!
–
PAMIĘTAJ!
- Nie rozciągaj się dwa lub więcej razy dziennie! Lepiej raz, a dobrze!
- Zawsze doskonale się rozgrzej, nie śpiesz się, nie wykonuj ruchów pogłębiających w maksymalnym rozciągu!
- Nie spinaj się, staraj się maksymalnie rozluźnić mięśnie, ścięgna!
- Nie rób niczego, jeśli nie jesteś pewien w 100% czy to jest właściwe! Jeśli nie masz praktyki treningowej możesz tylko narobić sobie kontuzji i urazów!
- Pamiętaj o psychicznym zaangażowaniu musisz “czuć” rozciąganie.
- Podczas rozciągania tylko ciało jest aktywne umysł pozostaje bierny, obserwujący i czujny “włączenie” mózgu uniemożliwia dostrzeżenie swych błędów.
- Nie zapominaj o wytyczeniu celu, do którego będziesz zmierzał.
- Pamiętaj! Systematyczność i wytrwałość! Tylko poprzez systematyczne i ciężkie treningi możliwe jest osiągnięcie celu.
- Największy wzrost ruchomości następuje w ciągu pierwszych 14 dni treningu.
- Raczej nie ćwicz 7 razy w tygodniu. Pozwól “odpocząć” ścięgnom itd. jeden dzień, ponieważ zbyt intensywne rozciąganie może przyczynić się do negatywnych wyników.
- Przetestuj kilka ćwiczeń oraz ich warianty i wybierz te, które w Twoim przypadku dają najlepsze efekty.
- Rozciągaj równomiernie obie strony ciała. Rozpoczynaj od strony sztywniejszej, ponieważ zwykle więcej czasu poświęca się tej, od której się rozpoczyna.
- Głowa ma zawsze stanowić przedłużenie prostych pleców.
- Nie rozciągaj się podczas kontuzji oraz bólów mięśni, ścięgien i stawów.
- Lepiej rozciągać się popołudniu i wieczorem! Po całym dniu mięśnie i ścięgna są lepiej rozgrzane.Pamiętaj! Każdy człowiek jest indywidualnością ! Nie porównuj swych osiągnięć z osiągnięciami innych. Przede wszystkim nie zniechęcaj się jeśli Twój kolega lub koleżanka ma lepsze wyniki, ponieważ niektórzy ludzie dopiero po pewnym czasie mogą zaobserwować efekty.