O tym, że sport młodzieży i rekreacja ruchowa ma pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie – wiedzą wszyscy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak duży wpływ ma uprawianie sportu na sferę psychiczną i emocjonalną człowieka.
Szczególnie znaczenie ma to u dzieci oraz nastolatków przechodzących okres dojrzewania.
Uczniowie wiele godzin w szkole spędzają w bezruchu, niewygodnej pozycji przy równoczesnym skupieniu uwagi i napięciu psychicznym. Taki tryb życia powoduje nie tylko wady postawy, ale również wpływa na psychikę.
–
Powszechnie znana jest opinia o tym, że jeśli wykonuje się w ciągu dnia prace umysłowe odpoczywać należy poprzez aktywność ruchową. Usunięcie zmęczenia psychicznego wymaga, więc takiego rozkładu dnia i wypełnienia czasu wolnego, by znalazło się w nim miejsce na uprawianie sportu lub innych form ruchu.
Aktywność ruchowa, pobudza wszystkie procesy fizjologiczneorganizmu i usuwa wszystko to, co spowodowało zmęczenie. Dzieje się to znacznie szybciej niż podczas odpoczynku biernego (np. przy siedzeniu przed telewizorem czy komputerem).
Ponadto młodzież uprawiająca sporty wyrabia sobie zdrowe nawyki. Formuje się ich osobowość, kształtuje się samodzielność. Młody człowiek uczy się także walczyć ze stresem, tak wszechobecnym w dzisiejszym świecie.
–
Naukowcy zauważyli, że aktywność fizyczna pomaga rozwijać zdolności przywódcze oraz empatię. Te cechy wpływają, zaś na prawidłowy rozwój psychiczny i zmniejszają ryzyko zaburzeń emocjonalnych, które często pojawiają się w trudnym okresie dorastania.
Uprawiające sport nastolatki w dużej mierze zdają sobie sprawę, że mają wpływ na swoje życie. Rozwija to ich ambicje oraz kreatywność i odpowiedzialność.
Osoby, które nie ćwiczą systematycznie, nie uprawiają żadnego sportu czy nie hartują się, nie tylko nie rozwijają się prawidłowo psychicznie i fizycznie, ale bardzo często mają kłopoty z nauką.
–
Niestety z badań Instytutu Badań Problemów Młodzieży wynika, że młodzi ludzie czytają, oglądają telewizje, siedzą przy komputerze, słuchają radia, chodzą do kina, a dopiero na końcu uczestniczą w różnych formach aktywności fizycznej.
–
Tak, więc droga młodzieży – do sportu!!! Bądźcie aktywni każdego dnia!